Skip to content

Cemaatin 3 Numarası Olmaktan ve 15 Temmuz Kalkışmasına Katılmaktan Nasıl Kurtuldum

90’lı yılların ortasında Kızıltepe’de Cemaat çalışkan öğrenci avına Sur Dershanesi ismini vermişti. Seviye tespit sınavları yapıp sıralamaya giren öğrencileri ücretsiz veya indirimli olarak kayıt ediyorlardı. İlçe bazında yapılan böyle bir sınava ilkokul 4. sınıfta girmiştim. Bilen bilir Kızıltepe’de 12 yaş siyasi birikimi 68 kuşağı ortalama yaş siyasi birikimine denktir.  Herkes cemaatin ve meselenin farkında ama nalet olası dershanedeki çağrı cihazlı hocalar gerçekten işlerinde iyidiler. 


Okul dışında ilk defa bir sınava girecektim ve sınav katılımı yüksek olduğu için hem heyecan hem gerginlik vardı. Ancak sınav beklediğimden kolaydı bir soru hariç tüm testi bitirmiştim. Yapamadığım soru “çiğ”(çiy) ile ilgiliydi. Anlamını bilmediğim o kelimenin anlamı wikipediada şöyle geçiyor; “Çiğ,  havadaki su buharının soğuk bir yüzey üzerinde sıvı hale geçmesi sonucu oluşan su damlacıkları. “


Çiğ kelimesinin anlamını bilmiyor olduğımdan uzun süre mantık kullanarak soruyu çözmeye çalıştım. Sınav gözetmeni benim bu soruya takıldığımı görmüş olmalı ki yanıma gelip bu sorunun çok kolay olduğunu niye çözemediğimi sordu. Çiğin ne olduğunu bilmediğimi söylediğimde biraz şaşırarak ama kesinlikle alay ederek “Çiğin anlamını bilmiyorsan neden sınava girdin?” dedi ya da ima etti. (Büyük olasılıkla dedi ama tam olarak hatırlamadığım için adama haksızlık etmek istemedim.)


Bir süre sonra okul bahçesinde arkadaşlarla laflarken sınıf başkanımız gelip “Müjdemi isterim, sınavda ikinci olmuşsun.” dedi. Ben “Müjde” kelimesinin ne anlama geldiğini çözmeye çalışırken birinci olan kişinin ilçe dışından sınava katıldığını ve aramızda yarım puandan az bir fark olduğu gibi detaylar da verilmişti.


Sonuç listesini görmek için dershaneye gittiğimde köy ağası gibi karşılanıp ağırlanmıştım. Ücretsiz kayıt için kimliğim ve velimle beraber gelmem gerekiyordu ancak ben o aralar hem kimlik hem de temsiliyet sorunları yaşıyordum.


Kimlik sorunu yaşıyordum çünkü okula verdiğim kimliğim uzun süredir kayıptı. Beni nüfusa kaydetmek için yıllarca bekleyen babamın kayıp bir kimliği yeniden çıkartmak için de oldukça uzun bir bekleme süresi vardı eğer bu dershane sürprizi olmasaydı tabi.


Temsiliyet sorunu yaşıyordum çünkü bir sabaha karşı operasyonu ile mahalledeki hemen hemen bütün babalar gözaltına alınmışlardı. Ve bizim oralarda gözaltılar birazcık uzun sürerdi.


Ayrıca kendimi bildim bileli dine karşı soğuk olduğumdan haftasonu yatılıya kalınacağı ve çeşitli ibadetlerin yapılacağı bilgilendirilmesinden sonra dershane macerasını sonsuza dek sonlandırdım.


İşte dünyanın en şanslı 138. kişisi olarak bu şekilde Cemaatin 3 numarası olmaktan ve 15 Temmuz Kalkışmasına katılmaktan kurtuldum.


Ertesi sabahın köründe kalkıp simit sattım.

Beş:Tevlîhev

Bersivekê Binivîsêne

Your email address will not be published. Required fields are marked *